Typy stropných ostrovov

 

Monolit stropné systémy

 

Pri vybudovaní individuálneho, osobného priestoru v hotelových izbách, bytového a pamiatkového designu.

  • Stropné ostrovy zo sádrokartónu, vysokopanelové tvarovanie bez škáry.

    Perforované štruktúry, s mnohými vzormi.

 

Kazetové, pruhované systémy

Väčšinou sú v rámovom systéme z kovovej mriežky, môžu byť viditeľné rebrové, a skryté rebrové.  Väčšinou tiež v 60x60cm rasteri, a obdľžníkmi s vhodnou šírkou. Hrúbka obkladov sa može zmeniť okolo 20-40mm podľa cieľu.

  • Mnoho funkcií, nespočetná možnosť na formovanie. Estetika, akustika, požiarna ochrana

    Voľne zavesené stropné ostrovy

    Akustické designové prvky, integrovateľná technika

 

Stropné ostrovy zoradené podľa materiálov

  • Špeciálne sádrokartóny

    Minerálne dosky

    Bavlnené dosky

    Kovové dosky (zinkové) s rozmanitým polyesterovým farbením

    Použiteľné aj vo vonkajších priestoroch (fasáda, pokrytie chodníkov, prístrešok).

    Stropné ostrovy v plavárňach

Fyzické vlastnosti dosky nie sú ovplyvnené ani pri ponorení do vody, 100% odolnosť proti pare.   

 

Stropné ostrovy zoradené podľa montáže

Montované

Podobne ako pri sádrokatónovom drevovom vykladaní, s profilovým základom, podkladom z dreva alebo z kovovej koľajnice, s vhodným vyplnením izolačnou vrstvou upevnené na strop

Zavesené

Medzi stropom  a stropným ostrovom je vhodná vzdialenosť a vrstva vzduchu.

Škatulkované

Pre skrytie stavebných prvkov, klenby, armatúry s estetickým a designovým cieľom, a pre vytvorenie zapusteného- skrytého osvetlenia

 

Sádrokartónové stropné ostrovy a montáž stropných ostrovov

Stropné ostrovy sú zvyčajne samonosné, ale nie únosné, teda s ťažkou štruktúrou alebo zariadením nie je možné ich zaťažiť.  Preto strojové armatúry a doplnky, ktoré chceme skryť treba zafixovať na strop jednotlivo. Zafixované body sa musia prispôsobiť k závesovým bodom.

 

Spôsob montovania, materiály

Kazetová štruktúra

Prvý najdôležitejší moment na stenách miestnosti  je vyznačenie dookola úrovne zaveseného stropu a zariadenie základného rámu a tiež zafixovanie k stene. Ak steny dostanú sádrokartónový obklad, rám sa dostane nad suchým murivom.  

K montážnej práci zo sádrokartónovania známe U a Y pozinkované plechy, ako ľahké nosno trámové  mriežkové štruktúry preklenia tento základný rám vo vhodom rozdelení. Hlavne pri veľkých rozpätiach je dôležité vytvorenie medziľahlého zavesenia. Toto nám dáva statiku a stálosť rozmeru.

 

Zavesenia

Zvyčajne sa používajú dva typy zavesenia.

 

Nóniová záveska

Teleskopická konštrukcia, dľžku je možné regulovať pomocou tŕňov rovnomernej dierkovej riadku

 

Záveska s listovou pružinou

Prednosťou je, že po stláčaní obluku listovej pružiny dľžku ohnivkovej stielky je možné ľahko nastaviť.

 

Monolit štruktúry

Sú riešenia pre nerozoberateľné, súvislé obklady stropných závesov. Sem patria aj boxy, ktoré sme zhotovili s estetickým a designovým cieľom pre skrytie stavebných prvkov a armatúry v malých priestoroch. Takisto sem patria aj tvarovania pre skryté osvetlenia. Sú totožné s materiálmi a spôsobmi sádrokartónových stien.  Menšie, pár metrové škatulkové štruktúry sú samonosné, takže nepotrebujeme samostatný medziľahlý prvok.  

Dôležité montážové momenty

  • Vytýčenie: nakreslíme miesto konštrukcie na strop alebo stenu. Dôležité! Pri vytýčení berme ohľad na to, aby sme poznačili miesto profilov, ale ku konečnej miere treba pripočítať aj hrúbku stavebnej dosky.
  • Zafixovanie profilov na strop (vyberanie upevňovacieho prvku podľa typu stropov). Iný upevňovací prvok potrebujeme k stropom z betónu, z tehly, z dreva a k trapézovej doske.
  • Umiestnenie a fixovanie vertikálnych profilov (Opel-skrutka).
  • Na spodok vertikálnych profilov treba umiestniť vodiaci profil. Treba dať pozor na súbežnosť, a na vodorovnosť vodiacich profilov. Keďže spodné profily určia dolnú rovinu škatulkovania, nepresný montáž spôsobuje estetické chyby.
  • Narežeme na mieru, následne napojíme sádrokartónové stavebné dosky. Vtedy ešte je možné skontrolovať rovinu a súbežnosť
  • Môže nasledovať vytvorenie definitívnej plochy. Na pozitívne hrane sa odporúča umiesniť chrániče.

 Čo by sme mali vedieť:

Spojenie

Pri spracovaní by sme sa mali starať aj o povrchové tvarovanie, aj o úprave ostria v tvare V u obkladovej dosky. Okraje k nosníku sa zafixujú so skrutkovaním. 

Škárovanie

K spracovávávaní čiar používajme pásy na zosilňovanie štrbiny. Tieto potom ubránia pred prasklinami. Sem patrí aj škárovanie skrutkovej hlavice. Dávajme pozor, aby hlavy dôkladne usadili, aby výklenky sa mohli naplniť s materiálom na gletovanie. 

Dilatácia

Pri veľkom rozpätí treba vytvarovať dilatácialne spoje na každých 5-6 metrov, kde spájacie pásky treba vyformovať vrstvene. 

Nevýhody

  • Ozajstná špecialista má vysoké nároky
  • Vyžaduje dlhú prácu
  • Veľa hluchu, prachu, mnoho smeti
  • Nie je možné ich používanie pri stropnom systéme kúrenia
  • Drahé

 

Čiastočne zavesený strop

Dneska už prítomnosť zaveseného stropu je prirodzený. Je dôležité, aby sme vedeli čo všetko je schopné skryť, aký má optický vzľad, a že čo dodáva ž estetickej stránky k interiéru

Zavesený strop je iba zaveseným stropom – myslíme tak jednoducho, čo máme s tým spoločné, keď na tom ani nechodíme, ani sa oň neoprieme! Samozrejme majú iné formy, pekné volúty, krásne a čarovné efekty osvetlenia, napriek tomu nie je nám zaujímavé. Zriedka sa pozrieme aj hore, iba vtedy , ak sa potkneme, alebo niekto povie „pozri sa už hore!”.

Sme zvyknutý na to, že pre nás dôležité veci sa nachádzajú presne pred nami, a máľokrát sa pozrieme nad hlavou. A to na štastie, aj na neštastie. 

Ale, keď sa už konečne pozrieme hore, možeme vidieť veľa zaujímavých vecí hlavne čo sa týka zaveseného stropu.

V takomto prípade už vieme zistiť hlavné parametre.Teraz sa pozrime na vec z hľadiska formy. Možeme určiť, že existujú dva typy stropov.  

 

  • Jeden je taký, ktorý zakryje celú plochu stropy tak, že z toho nič nevidíme a tak nevieme ani to, aký vysoký je strop.

    Druhý je taký, ktorý zakryje iba niektoré časti avoľne nechá aj veľké plochy stropy. 

Prvá verzia nás teraz nezaujíma, pretože čo je ľahšie ako od steny do steny pokryť celú plochu stropu. Ani to nám nevadí, aká je výška, aké haraburdie, potrubie nám zakrýva, pretože tie ešte stále nevidíme. Sú na to komplexné systémy, vynikajúce mriežkové konštrukcie, závesné prvky, minerálne alebo iné panely, ale možu byť aj bezštrbinové sádrokartónové obklady. Neberieme ohľad ani na to, aký je vstavaný špeciálny obsah napríklad extra tepelná izolácia, zvuková izolácia ďalej aká je armatúra osvetlenia a klímy, pretože teraz sa sústreďujeme inde. 

Čo nás teraz zaujíma to je druhá verzia, pretože nechceme pokryť celý strop, ale iba časti. Pozrime, ako vyrobiť ten čiastočne pokrytý strop.

Predstavme si tak, keby vode boli rôzne ostrovy, polostrovy, mólo. Alebo na bočných stranách môžu byť  okraje, ako impozantné fotorámy. Tieto útvary môžu mať rôzne výšky, šírky, formy. Môžme sa na nich pozrieť aj tak, že rôzne baldachíny sa nalepené na stenu. Spoločná vlastnosť tejto koncepcie je, že dolný povrch stropu je viditeľný. Samozrejme čo sa týka farby a štruktúry tie musia byť v súlade.   

 

Toto sa vyrába s takzvaným škatulkovaním, kedy rámové konštrukcie sa pripravujú kovovými koľajnicami, a potom sa zakrývajú so sádrokartónom. Potom nasleduje farbenie a dekorovanie. Toto je možné urobiť aj s drevenou lištou.

 

Príčiny, dôvody

Prečo by sme také niečo urobili, pretože k vytváraniu treba plánovanie, odborná znalosť, špecialista, bordel v byte a ďalšie výdavky. Pozrime na možné dôvody a situácie. 

  • Najdôležitejším dôvodom a príčinou môže byť nízka svetlá výška (240‑260 cm), kde by sme chceli osvetlovaciu techniku, ale nemáme môžnosť na dodatočné rytie, a nechceme ani neštýlové PVC potrubie. Hlavne v byte na betónovom strop, kde nemáme môžnosť na estetické osvetlenie.
  • V kuchyni takto máme možnosť na estetické skrytie potrubia od odsávača a zároveň na vybudovanie zapusteného led osvetlenia. 
  • Na vybudovanie reflektívneho skrytého osvetlenia, aby pocit svetlej výšky neubúdalo, ale zároveň vyzdvihol estetiku miestnosti. Toto môže byť štvorcovým, oválnym alebo kruhovým výrezom, napríklad ak chceme ponechať starý luster so sádrovou rozetou na strede izby. 
  • Opačne s predošlým, na strede miestnosti s takými tvarmi ostrovov, kde skryté osvetlenie je zabudované kruhovo zvonka. 
  • Polostrov može byť dobrým riešením na dodatočné zapustenie klímovej armatúry a na skrytie potrubia. 
  • Pre estetické skrytie vodného alebo kanálového potrubia patriace k hornému poschodiu, a na izoláciu zvuku je možné vytvoriť menšiu stropnú časť.
  • Jeden alebo dva stropy sú vhodné na skrytie zvukového žiariča. 
  • Vytvorenie fantazijného tvaru ostrova nad posteľou s osvetlením hviezdnej oblohy.
  • Ak dve miestnosti ktoré sa otvárajú spolu majú rozlišné svetlé výšky, tak s takýmto polostrovom je možné vyrovnať rozdiel. Aj toto je využiteľné na zabudovanie osvetlenia.
  • Pri veľkej svetlej výške (300‑400 cm) v predsieni a v iných miestnostiach je možné umiestniť stropná zabudovaná skriňa, ktorej spodný povrch je vlastne malý strop. 

Tieto je možné aj kombinovať.


Ukážková predajňa

Ukážková predajňa

Bemutató terem Roľníckej školy 14, 945 01 Komárno

Otváracia doba

Pondelok
Utorok
Streda
Štvrtok
Piatok
Sobota
Nedeľa
09:00-17:30
09:00-17:30
09:00-17:30
09:00-17:30
09:00-17:30
Zatvorené
Zatvorené


Telefon: +421/ 918 944 385
E-mail: indecordesignsro@gmail.com